انواع اندازه های لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی

از لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی به طور گسترده برای همه انواع پروژه‌های ساخت که در معرض محیط های شیمیایی، اسیدی، آب شیرین و آب نمک هستند، استفاده می‌شود. همچنین این نوع لوله برای تمام کاربردهای سازه‌ای که در آن به استحکام بیشتر و مقاومت در برابر خوردگی بالاتر نیاز است، کاربردهای زیادی خواهد داشت. اندازه های لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی، برای کاربردهای مختلف متفاوت خواهد بود.

ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم.

کاربرد لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی

لوله‌های فولادی ضد زنگ بهداشتی عمدتا از دو درجه مختلف فولاد ضد زنگ آستنیتی ساخته شده است. اکثر لوله‌های بهداشتی از فولاد درجه 304 یا فولاد درجه 316L ساخته شده‌اند. هر دو گرید دارای استحکام خوب و دمای بالا هستند.

کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون، نیکل، کروم و آهن در این گریدهای مواد وجود دارد و باعث استحکام و مقاومت آن‌ها خواهند شد. با این حال، 316L دارای مولیبدن اضافی است و این باعث می‌شود در برابر خوردگی در شرایط آبی، به ویژه در محیط‌های غنی از یون کلرید مقاومت بیشتری داشته باشد.

معمولا اندازه‌های مختلف لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی، هر کدام برای کاربردها و مواردی که در تماس با مواد غذایی یا محصولات حساس باشند، استفاده می‌شود. یعنی در اصل، در مکان‌هایی که بهداشت اولویت بالایی داشته باشد. چرا که این نوع لوله‌ها، در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند، تمیز نگه داشتن آن‌ها راحت است و لکه‌دار نمی‌شوند.

اندازه های لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی و خواص هر کدام

اندازه های لوله فولادی

لوله‌های بهداشتی در کاربردهای بهداشتی با ضخامت دیواره، قطر بیرونی، طول و زمان بندی متفاوت استفاده می‌شود. لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی 316L دارای طول عمر طولانی با سطوح کربن پایین‌تر است، همچنین خوردگی موضعی در اتصالات جوش داده شده را کاهش می‌دهد.

مواد به کار رفته در لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی معمولا مطابق با استانداردهای بین‌المللی آزمایش هستند؛ بنابراین لازم نیست در مورد ویژگی، خواص و حتی کارایی آن‌ها نگرانی داشته باشید.

بیشتر بخوانید  اتصالات کلمپی استیل

ویژگی‌ های لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی

همانطور که در ابتدای مطلب بیان کردیم، اندازه های مختلف لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی متفاوت هستند. معمولا هر کدام برای کارایی خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هر گرید این نوع لوله، معمولا مواد خاصی به میزان متفاوتی استفاده شده است؛ به عنوان مثال ممکن است در یک گرید، کربن و یا حتی نیکل بیشتری وجود داشته باشد. در جدول زیر می‌توانید این اندازه ها را به صورت دقیق ببینید:

ویژگی‌ های لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی

اندازه های مختلف لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی

اندازه های مختلف لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

اندازه های مختلف لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی

سخن پایانی

در این مطلب در مورد اندازه های مختلف لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی صحبت کردیم. همانطور که گفتیم هر کدام از سایزها و گریدهای این محصول دارای کاربردهای مختلفی است و باید در مکان های خاصی استفاده شود. لوله فولادی ضد زنگ بهداشتی معمولا در صنایع غذایی محبوب و بسیار پرکاربرد است. اگر شما تجربه استفاده از این محصول را دارید، نظرات و تجربیات خود را با ما و همراهان عزیزمان در میان بگذارید.