پمپ سانتریفیوژ (Centrifugal Pumps) چیست؟

گسترش صنایع، سبب خلق ابزار ارزشمند و تاثیر‌گذاری شده‌ است که یکی از آن‌ها را می‌توان پمپ سانتریفیوژ دانست. این محصول با نام پمپ گریز از مرکز و یا گریزانه هم شناخته‌ می‌شود و کاربرد‌های گسترده‌ای در مصارف تولیدی و خانگی دارد. طراحی این محصول بر اساس نیروی گریز از مرکز بنا شده ‌است. پمپ گریز از مرکز انواع بسیاری دارد و کمپانی‌های داخلی و خارجی بسیاری در حال تولید و فروش آن هستند.

اما اساس کار پمپ سانتریفیوژ چیست؟ جالب است بدانید روزانه میلیون‌ها دستگاه از این دست در حال فعالیت هستند و در اطراف محل زندگی ما انواع آن به کار گرفته ‌شده‌اند. این دستگاه بر اساس ابعاد و حجم عملکرد در انواع مختلفی قرار‌ دارد و هر یک کاربری خاص خود را دارند.

این پمپ ها طراحی ساده‌ای دارند و اصولا فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. این محصول نسبت به دیگر انواع پمپ‌ها هزینه‌ بسیار مناسب‌تر و راندمان کاری بالاتری را به همراه دارد. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که پمپ سانتریفیوژ چیست؟ با ما همراه باشید.

عملکرد پمپ سانتریفیوژ

عملکرد پمپ سانتریفیوژ

این دستگاه در فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی بیش‌ترین میزان استفاده را دارد. این نوع پمپ از یک پروانه در درون آن تشکیل شده‌ است که با چرخش خود نیروی لازم را ایجاد می‌کند. این نوع پمپ، از نیروی سیالات برای انتقال نیروی گریز از مرکز استفاده می‌کند و در میان پمپ‌های دینامیکی قرار ‌دارد.

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این پمپ ها، انتقال آب است. در واقع این دستگاه برای انتقال نیروی لازم به آب برای حرکت، از نیروی چرخنده یا پروانه استفاده می‌کند. این محصول در طیف گسترده‌ای از انتقال مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوعی دستگاه مکانیکی است که در 2 نوع کلی طراحی و تولید شده است.

ساختمان این دستگاه نیاز به قطعات سوپاپی ندارد و در ساخت پروانه آن متریال متنوعی مورد استفاده قرار گرفته ‌است. این پمپ قادر است یک جریان کاملا یکنواخت و هموار را ایجاد کند. برای جداسازی ذرات مخلوط در مایعات از این محصول استفاده می‌شود. جالب است بدانید برای جدا نمودن ذرات موجود در خون هم پمپ سانتریفیوژ را به کار می‌گیرند.

انواع پمپ سانتریفیوژ

 1. پمپ گریز از مرکز افقی
 2. پمپ گریز از مرکز عمودی

در نوع اول چگونگی موقعیت شفت به صورت افقی و در مورد دوم شفت به صورت عمودی طراحی شده‌ است. پروانه‌ پمپ از طریق شفت به موتور متصل می‌شود. در واقع پروانه بر روی شفت سوار شده‌ است.

جایگاه پروانه در پمپ سانتریفیوژ

جایگاه پروانه در پمپ سانتریفیوژ

پروانه به عنوان روتر، در این پمپ مهم‌ترین عمل را انجام می‌دهد. هنگامی که انواع سیالات از جمله آب و یا حلال‌ها وارد پمپ می‌شوند، با چرخش پروانه به حرکت در می‌آیند. پروانه در پمپ سانتریفیوژ با سرعتی مشخص می‌چرخد و این چرخش به همراه خود انواع سیالات را حول محور می‌چرخاند.

به تناسب نوع سیالات و نوع پمپ، پروانه با سرعتی در میان 500 تا 5000 دور در هر دقیقه به چرخش در می‌آید. سریع‌ترین سانتریفیوژ استفاده شده، با سرعتی معادل 200 هزار دور در دقیقه می‌چرخد. اصولا این پمپ برای جداسازی ذرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا برای جدا نمودن ذرات جامد و مایع در یک مخلوط استفاده می‌شود. همچنین برای انجام فرآیند تقسیم مخلوط مایعات نیز از این دستگاه استفاده می‌شود.

مهم ترین کاربردها

پمپاژ نمودن مایعاتی با ویسکوزیته پایین، مهم‌ترین کاربرد پمپ سانتریفیوژ است. از جمله پمپاژ آب، مواد عالی، اسیدها، انواع حلال و روغن‌ها در این بین می‌گنجد.

انواع

 1. برودتی
 2. دارای موتور با طراحی بدنه فلزی
 3. چرخشی
 4. چند مرحله‌ای
 5. چرخ دنده‌دار
 6. مخصوص فاضلاب و لجن


این دستگاه با کاربرد‌های گسترده، بیش از 90 درصد از پمپ‌های مورد استفاده در صنایع تولید مواد شیمیایی را شامل می‌شود.

ساختار و اجزای تشکیل‌ دهنده

ساختار و اجزای تشکیل‌ دهنده پمپ سانتریفیوژ

این دستگاه ساختار پیچیده‌ای ندارد و در حالت کلی یک محفظه پیچکی است که پروانه در آن کار گذاشته شده‌ است. برخی از اجزای تشکیل‌ دهنده این دستگاه؛ حلقه‌های روغنی، نازل مکش، نازل تخلیه، شفت، تشجیع ‌کننده، بیرینگ و لوله محافظ هستند. در یک پمپ ممکن است یک دسته، 2 دسته و یا چند دسته پروانه قرار گرفته ‌باشد. تعداد دسته‌های پروانه‌ها و دیفیوزر‌ها را مراحل مختلف یک پمپ می‌نامیم. برای نمونه زمانی که ساختار یک پمپ دارای 2 دسته پروانه است، این دستگاه را پمپ 2 مرحله‌ای می‌نامند.

در چه صنایعی استفاده می ‌شود؟

 • نیروگاه‌های اتمی و الکتریکی
 • صنایع ساخت مقوا و کاغذ
 • صنایع نفت و شیمیایی
 • فاضلاب صنعتی و خانگی
 • برج‌های خنک کننده
 • صنایع مواد دوغابی

پمپ سانتریفیوژ بر اساس نوع کاربرد متنوع است و ویژگی‌های مناسب با نوع کاربرد را در طراحی خود دارد. امروزه برندهای بین‌المللی و داخلی بسیاری هستند که انواع پمپ سانتریفیوژ را با کیفیت ایده‌آل و مشخصه‌های کاربردی طراحی و تولید می‌کنند. این محصول کاملا در دسترس است و به صورت آنلاین و حضوری امکان تهیه آن وجود‌ دارد.