اتصالات یکی از ابزارهای پرکاربرد در جهان امروزی می باشند. اتصالات قطعاتی هستند که جهت تبدیل، تغییر مسیر و سایز، انشعاب لوله ها و اتصال لوله ها به قطعات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات به دلیل کارآمد بودن طرح های مختلفی دارند. همان گونه که لوله کشی ها و سیالات که در شرایط خاص، میزان دما و فشار متفاوت قرار می گیرند؛ طرح‌های مختلفی دارند. نوعی از اتصالات قدیمی صنعتی که کاربرد بسیاری دارند، اتصالات فشار قوی می باشد که در کنار اتصالات جوشی، از پرکاربردترین اتصالات صنعتی محسوب می شوند‌.

این اتصالات همانند سایر اتصالات صنعتی، در لوله کشی های پیشرفته صنعتی جهت کمک به انتقال سیالات کاربرد دارند. به دلیل استحکام بالا این اتصالات، فشار قوی نامگذاری شده است. اتصالات فشار قوی در اندازه های کوچکتری قرار دارند و جهت لوله کشی هایی با لوله های باریک تر مورد استفاده قرار می گیرند.

از ویژگی های مشترک اتصالات فشار قوی با سایر اتصالات صنعتی می توان به طول عمر، دوام و مقاومت بالا اشاره نمود که این ویژگی در اتصالات باریک، ویژگی خاصی محسوب می شود. امروزه اکثر صنعت هایی که در آن ها از لوله کشی جهت انتقال سیالات بهره برداری می شود، نیاز به اتصالاتی دارند که در اثر افزایش دمای لوله ها در معرض آسیب و نشتی قرار نگیرند تا عملکرد خوبی در مدت زمان طولانی داشته باشند.

از دلایل مهم تقاضای بالای این اتصالات، مقاومت این اتصالات در برابر دما و فشار بالا، سیستم فنی ساده و قیمت ارزان آن بوده است.

آشنایی با اتصالات فشار قوی

اتصالات فشار قوی

ساختار

این اتصالات تاثیر بسیاری در گسترش و پیشرفت برخی صنایع از جمله صنایع نفت و گاز دارند. ماده اولیه بسیار مهمی که در ساخت این اتصالات به کار برده شده، آلیاژ و فولاد می باشد که مهم ترین نقش آن ها مقاوم بودنشان در اتصالات به شمار می رود.

بیشتر بخوانید  آشنایی با اتصالات صنعتی

خصوصیات فنی

این اتصالات در اکثر موارد به شکل مخروطی و رشته ای تولید می شوند تا در هنگام عبور سیال از خود، مقاومت بیشتری نشان دهند. به دلیل وجود سیکل حرارتی، بررسی مشخصه دما اهمیت بسیاری دارد. بازه کاری دمای این اتصالات از منفی ۲۵۲ درجه سانتیگراد تا ۶۴۹ درجه سانتیگراد بوده و با توجه به نوع طراحی اتصالات فشار قوی، این اتصالات می توانند فشاری حدود ۱۵۰ هزار پوند بر اینچ مربع را تحمل کنند.

جنس

جنس اتصاات فشار قوی اغلب از فولاد و آلیاژ های خاص بوده که به شکل مخروطی و رشته ای تولید می شوند تا با این طراحی مقاومت خود را هنگام عبور سیال از خود بالا ببرند.

فشارهای اتصالات فشار قوی

 • فشار ۲۰۰۰
 • فشار ۳۰۰۰
 • فشار ۶۰۰۰
 • فشار ۹۰۰۰

ابعاد و اندازه های این اتصالات، هنگام ساخت با توجه به کاربرد آن ها متفاوت بوده و شامل موارد زیر می باشد:

 • ۱ اینچ
 • ۴/۱ اینچ
 • ۸/۱ اینچ
 • ۸/۳ اینچ
 • ۱۶/۹ اینچ

ویژگی های مهم

 • سیکل فشار: نشان دهنده تحمل فشار بالای محصولات
 • سیکل حرارت: نشان دهنده تحمل درجه حرارت بالا

کاربرد اتصالات فشار قوی

نیاز به جابجایی سیال در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز اغلب وجود دارد. به دلیل این که جابجایی سیالات فشار زیادی به همراه دارد، شایسته است که از اتصالات فشار قوی بهره ببریم.

مشخص است که در اثر حرکت سیال با فشار بالا، درجه حرارت سیال نیز بالا می رود. بدین ترتیب این اتصالات در این میان در برابر حرارت از خود مقاومت نشان می دهند. همچنین این اتصالات علاوه بر صنایع نفت و گاز، در صنایع مختلفی از جمله صنایع پتروشیمی، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع سیالات حساس و مواردی از این قبیل کاربرد دارند.

انواع متفاوت اتصالات فشار قوی

این اتصالات به دو نوع جوشی و دنده ای با توجه به کاربرد، ساختار، مقاومت، فشار و میزان تحمل فشار تقسیم می شوند.

بیشتر بخوانید  اتصالات جوشی

اتصالات فشار قوی جوشی

اتصالات فشار قوی جوشی

این اتصالات نوعی از اتصالاتی هستند که با استفاده از جوش کاری، می توان آن ها را به لوله ها متصل کرد که این امر بسیار راحت می باشد؛ زیرا جنس اتصالات و لوله ها فلز می باشد. اتصالات فشار قوی جوشی به دلیل مزایای بسیاری که دارند باعث می شوند لوله ها و اتصالات وزن پایین تری داشته باشند و بدین سبب هنگام استفاده از آن ها، با مشکلات کمتری رو به رو می شویم.

اتصالات فشار قوی دنده ای

اتصالات دنده ای، اتصالاتی هستند که بیشتر از اتصالات جوشی کاربرد دارند و اغلب برای لوله هایی که قطر کمتری دارند مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین دوام و طول عمر بالایی را دارا می باشند.

اتصالات دنده ای از فلزات، آلیاژهایی مانند برنز، چدن معمولی، چدن نشکن، استیل، کربن استیل و مواردی از این قبیل ساخته می شوند. افزون بر مقاومت و سختی بالای اتصالات دنده ای، قیمت بسیار مناسب این اتصالات مورد توجه عموم واقع شده است و به همین دلیل در صنایع بسیاری استفاده می شود.

اتصالات فشار قوی فولادی بر اساس نوع کارکرد

اتصالات فشار قوی فولادی

حتی با وجود این که این اتصالات تجهیزات کوچکی هستند، اما این اتصالات قلب صنایع انتقال سیالات به شمار می روند.
این اتصالات فولادی بر اساس نوع کارکرد را می توان به این صورت تقسیم بندی کرد:

 • زانو فشار قوی
 • سه راه فشار قوی
 • چپقی فشار قوی
 • مغزی فشار قوی
 • بوشن فشار قوی
 • تبدیل فشار قوی
 • مهره ماسور فشار قوی
 • سوکولت فشار قوی
 • تردولن فشار قوی
 • نیپل فشار قوی

اتصالات فشار قوی از نظر جنس مواد اولیه

اتصالات فشار قوی فولادی دنده ای

توضیحات این مورد را می توانید در بخش اتصالات فشار قوی دنده ای مشاهده نمایید.

اتصالات فشار قوی فولادی ساکت

اتصالات فولادی ساکت، نوعی از اتصالاتی هستند که فلزی بوده و فضایی تو رفتگی دارند که جهت اتصال، لوله وارد فضای فرورفتگی آن می شود و پس از آن با جوشکاری، اطراف آن محکم و آب بندی می گردد.

بیشتر بخوانید  انواع لوله و کاربرد آن

اتصالات فولادی ساکت بر اساس کلاس فشار گروه بندی می شوند و در بیشتر موارد از اتصالات کلاس ۳۰۰۰ در سیستم های لوله کشی با رده ۸۰ وXS ، از اتصالات کلاس ۶۰۰۰ در سیستم های لوله کشی رده ۱۶۰ استفاده می شود.

اتصالات فشار قوی فولادی گالوانیزه

اتصالات فولادی گالوانیزه مقاومت فوق العاده ای در مقابل مواد شیمیایی، زنگ زدگی و ضربات دارند و بدین سبب در صنعت بسیار پرکاربرد می باشند. هیچگونه ناخالصی در این اتصالات وجود ندارد و همین رویداد سبب جذب مواد به فلز می شود.
در نتیجه این اتصالات با توجه به نوع و مزیت هایی که دارند، هر کدام کاربرد به خصوصی داشته و در صنعت های مختلف مورد بررسی و استفاده قرار می گیرند.