شیرهای معکوس کننده، نوعی شیرآلات هستند که برای کاربردهای مختلف، به خصوص کاربردهای صنعت غذایی و دارویی قابل استفاده هستند. از این شیر معمولا در پمپ‌های حرارتی استفاده می‌شود و کاربرد اصلی آن این است که جهت شارش جریان مبرد را عوض می‌کند و این جریان را از گرمایش به سرمایش و بالعکس تغییر می‌دهد. ما می‌خواهیم در این مقاله به معرفی شیرهای معکوس استیل، کاربرد و مزایای آن بپردازیم و اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما بگذاریم.

در مورد شیرهای معکوس استیل بیشتر بدانیم

شیرهای معکوس، همانطور که از نام آن‌ها پیدا است، جریان مبرد را معکوس می‌کنند تا حرارت زیاد را به جای سیم پیچ بیرونی به سیم پیچ داخلی بفرستند. این سیستم گرما را وارد خانه شما می‌کند و باعث می‌شود در زمستان راحت باشید.

سری شیر معکوس انرژی را تغییر می‌دهد که توسط هوای فشرده به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود، انرژی مکانیکی می‌تواند میله سوپاپ را به حرکت درآورد و همچنین می‌تواند سوئیچ را برای ورودی کنترل کند. در اصل، همانطور که گفته شد، شیر معکوس، عنصر اصلی از یک پمپ حرارتی است که جهت جریان مبرد را تغییر می‌دهد. با تغییر جریان مبرد، سیکل پمپ حرارتی از خنک کننده به گرم شدن یا برعکس تغییر می‌کند. به عنوان مثال، این پمپ می‌تواند دمای محیط خانه یا حتی اداره را گرم و یا خنک سازد.

طراحی استاندارد شیرهای معکوس استیل

طراحی استاندارد شیرهای معکوس استیل

شیرهای معکوس بر اساس استانداردهای خاصی طراحی می‌شوند:

  • منافذ جریان در شیر برگشتی، هرگز کوچکتر از سطح جریان لوله نیست
  • با نصب این نوع شیرآلات، هیچ شکافی برای نشت آب وجود ندارد
  • رعایت فاصله برای نصب شیر معکوس لازم نیست؛ زیرا تمام سطح تماس در یک حالتی است که توسط حلقه‌های تفلون محافظت می‌شود

کاربردهای شیرهای معکوس استیل

شیرهای معکوس استیل از راه دور با استفاده از هوای فشرده یا دستی کار می‌کنند. این شیر، با کنترل موقعیت نسبی دو شاخه سوپاپ، سوپاپ را باز یا بسته می‌کند یا تغییر می‌دهد. شیر معکوس بهداشتی طراحی بسیار انعطاف پذیری دارد و الزامات بهداشتی را برآورده می‌کند.

بیشتر بخوانید  کاربرد شیرآلات صنعتی

این نوع شیرآلات، عمدتا در سیستم‎های خط لوله بدون آلاینده یا مخلوط استفاده می‌شوند. به عنوان یک شیر مدرن و پرکاربرد، عمدتا در صنایع غذایی، نوشیدنی و داروسازی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید، در این صنایع، بهداشت اولویت بالایی دارد و شیر معکوس استیل می‌تواند این نیاز مهم را در صنایع مربوطه فراهم کند.

عملکرد

عملکرد شیرهای معکوس استیل

شیرهای معکوس کننده استیل، از 2 بخش تشکیل شده‌اند؛ بخش ساکن و بخش جریانی. هنگامی که در حالت بخش جریانی باشد، انرژی می‌گیرد و جریان مبرد را تغییر می‌دهد. این که آیا حالت پرانرژی یا بخش جریانی تولید گرمایش یا سرمایش می‌کند، چیزی است که سازندگان پمپ حرارتی تنظیم می‌کنند.

به عنوان مثال، یک شیر معکوس به گونه‌ای نصب شده که در حالت استراحت، فضا را خنک کند و در صورت روشن شدن، گرمایش ایجاد می‌کند. علاوه بر این، حتی این موضوع که بخش ساکن این شیر، متعلق به سرمایش باشد یا گرمایش، در اصل، چیزی است که باز هم توسط سازنده پمپ حرارتی انجام می‌شود.

اگر پمپ حرارتی به درستی کار نکند، ممکن است مشکل مربوط به شیر معکوس یا یکی دیگر از قطعات خراب باشد و شما باید به یک فرد متخصص و با تجربه در این زمینه اشاره کنید تا تشخیص دهد که پمپ شما به تعمیر نیاز دارد یا تعویض؟

بسته به ساخت و استفاده از پمپ حرارتی، شیر معکوس ممکن است توسط پمپ حرارتی از طریق برد کنترل یخ زدایی به حرکت درآید، یا ممکن است مستقیما توسط یک ترموستات هدایت شود.