اتصالات بخشی از سیستم لوله‌کشی صنعتی هستند که مورد استفاده در تغییر جهت لوله، شاخه‌گذاری آن‌ها و یا برای تغییر قطر خط لوله استیل استفاده می‌شوند. اتصالات کلمپی استیل، اتصالات پر کاربردی در صنعت تاسیسات ساختمانی است.

این نوع اتصالات دارای انواع مختلفی است که هر کدام دارای اهمیت خاصی است و بسیاری از آن‌ها به عنوان قسمت جدا نشدنی هر سیستم لوله کشی شناخته می‌شوند. در تعریف استیل، آلیاژی که عنصر اصلی آن‌ها آهن باشد و درصد کمی از آن نیز عنصر کربن را در خود جای داده باشد، استیل گفته می‌شود که از نظر خواص خوب مکانیکی و شیمیایی این آلیاژ پر کاربرد در صنعت است.

مزایای اتصالات استیل

مزایای اتصالات استیل
  • اتصالات استیل همچنین به دلیل خاصیت تغییر جهت دادن لوله و تغییر قطر و شاخه‌گذاری کاربرد بسیاری در لوله‌کشی صنعتی دارد
  • می‌توان در تمامی سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان‌ها و کارخانه‌ها استفاده کرد
  • مقاومت ضخامت مناسب در برابر آب و آتش
  • ضد رسوب‌گذاری و در شبکه لوله‌کشی رسوب بسیار کمی دارند و در جریان آب مشکلی به وجود نمی‌آورند

از دیگر مزایا اتصالات استیل، می‌توان به تحمل وزن خوب اشاره کرد.

به طور کلی با تعریف اتصالات استیل و مزایای آن آشنا شدیم و در ادامه به اتصالات پنج‌ لایه و اتصالات کلمپی استیل می‌پردازیم.

می‌دانیم که برای هر نوع لوله‌ای باید از اتصالات مختص خود استفاده نمود و برای این که بتوان سیستم لوله کشی را در طولانی مدت استفاده کرد، لازم است که آن را آب‌بندی کرد و با این کار از نشتی لوله‌ها جلوگیری می‌شود که در واقع مهمترین قسمت کار است.

لوله های پنج ‌لایه

لوله‌های پنج ‌لایه یکی از محصولات بسیار مهمی هستند که در صنعت لوله‌‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نسل جدیدی از لوله‌‌های ترکیبی هستند. جنس لوله‌های پنج ‌لایه ترکیبی از یک لایه آلومینیوم، دو لایه چسب و دو لایه پلیمر است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یک ترکیب پنج ‌لایه‌ای را شکل می‌‌دهند. به طور کلی این لوله از ترکیب پنج لایه فلز و پلیمر تشکیل شده است و در نتیجه مقاومت لوله را در برابر خوردگی و رسوب پذیری بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید  اتصالات فشار قوی

این لوله‌‌ها قابلیت تحمل دمای خیلی بالا و خیلی پایین دارند و مقاومت زیادی در برابر فشارهای بسیار دارد. همچنین برای نصب لوله‌ و اتصالات پنج لایه از عمل جوشکاری استفاده نمی‌شود. همچنین در قطرها و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند به همین دلیل کاربرد زیادی دارند و مهم‌ترین مزیت این لوله مانع از نفوذ اکسیژن به آب می‌‌شود. لوله‌های پنج ‌لایه برخلاف لوله‌های فلزی در برابر رطوبت و مواد معدنی خورده نمی‌شوند.

کاربردهای اتصالات پنج ‌لایه

کاربردهای اتصالات پنج ‌لایه

استفاده در صنایع و تجهیزات پزشکی، استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، استفاده در سیستم گرمایش رادیاتور، استفاده در سیستم فشار قوی، استفاده در سیستم‌های سرمایشی و استفاده در سیستم آبرسانی ساختمان می‌توان اشاره کرد. همچنین از مقاومت بالایی در مقابل گرما و سرمای بالا برخوردار هستند و عملیات نصب این اتصالات به راحتی و سریع انجام می‌شود.

از دیگر مزایا مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی است و عمر بسیار بالا و مفیدی دارند و برای مدت طولانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. لوله‌ پنج‌ لایه از جنس پلیمر ساخته می‌شوند و نسبت به نسل قبلی لوله‌ها وزن بسیار کمتری دارند. به دلیل سطح صیقلی داخل لوله، افت فشار درون لوله بسیار کم است.

انواع اتصالات لوله‌های پنج ‌لایه، کوپلی، پرسی و کلمپی است.

اتصالات کلمپی استیل

اتصالات کلمپی استیل

با پیشرفت تکنولوژی بعد از اتصالات پرسی، اتصالات کلمپی استیل تهیه و ارائه می‌شوند که برای فشارهای بالا و قطر بیشتر لوله قابل اطمینان‌تر هستند و سبب آب‌بندی بهتری می‌شوند. کلمپ به معنای حالت فشردگی و چفت شدن است. به طور مثال یک قطعه که در وسط دو گیره یا فک استیل قرار بگیرد، فشرده شود و به حالت چفت شدن برسد و یا پیوند بخورد این حالت را کلمپ می‌گویند. اتصالات کلمپی استیل متشکل از بدنه اصلی، چند عدد مهره و حلقه‌های مقاوم است.

این نوع اتصال دارای سایز و وزن کم منحصر به فردی است که به جای مهره و حلقه از کمربندها استفاده می‌شود. می‌توان با تناسب شرایط محیطی برای انتقال آب از روی زمین و زیرزمین از آن استفاده کرد و آب را عبور داد. کلمپ را می‌توان حتی در هر حالتی چرخاند و به صورت افقی، عمودی و مایل نصب کرد. این اتصالات به مانند کمربندهای سفت کننده هستند که در برابر فشار آب و دیگر مواد مقاومت می‌کنند.

بیشتر بخوانید  اتصالات فلنجی و وکیوم

اتصالات کلمپی استیل از زیر شاخه‌های اتصالات پنج‌ لایه هستند که در صنعت تاسیسات ساختمانی، کشاورزی و برای پالایشگاه‌های نفت و گاز و یا حتی در سیستم آب و فاضلاب شهری استفاده می‌شود. در بیشتر کشورهای صنعتی به طور گسترده‌ایی از کلمپ استفاده می‌شود و سهم مهمی در حفاظت از محیط زیست دارد.

اتصالات کلمپی استیل دارای قابلیت انشعابی هستند که توان و مقاومت در برابر فشار آب را دارند. این اتصالات قطر مناسبی دارند و به راحتی می‌توان از این نوع اتصالات برای آب‌بندی استفاده کرد. اتصالات کلمپی استیل پیچیدگی خاصی ندارد و قابلیت نصب آسان و سریع دارد که هر فردی به راحتی می‌تواند آن را نصب کند.

مزیت‌ های اتصالات کلمپی استیل

مزیت‌ های اتصالات کلمپی استیل

قابلیت باز و بسته کردن اتصال وجود دارد و می‌توان مجددا از آن استفاده کرد. اتصالات کلمپی استیل مثل اتصالات پرسی یا لوله‌های اتویی نیستند که یک بار مصرف باشند. جنس استیل اتصال کلمپی بسیار با دوام است و طول عمر بالایی دارد. در صورت خرابی قسمتی از آن می‌توان پیچ و مهره آن را تعویض کرد.

اتصالات کلمپی استیل در برابر رطوبت و مواد شیمیایی خورده نمی‌شوند. به دلیل سطح صاف و صیقلی درون لوله افت فشار وجود ندارد یا بسیار کم است. اتصالات کلمپ در برابر شرایط آب و هوایی بسیار سرد و گرم مقاوم هستند و با یخ زدگی درون لوله‌ها شکسته نمی‌شوند. این نوع اتصالات همچنین مانع ورود اکسیژن به درون محتویات درون لوله می‌شوند.

کلمپ‌های استیل به طور گسترده و فراوان در تعمیرات خطوط لوله انتقال گاز و نفت سراسری از مرحله تولید، پالایش و ذخیره سازی استفاده می‌شود. اتصالات کلمپی استیل از آخرین و جدیدترین نوع اتصالات هستند. کاربرد وسیع آن‌ها در همه جای صنعت و زندگی روزمره آن را محبوب کرده است. هزینه مناسب اتصالات کلمپی و جنس مقاوم بادوام آن از بارزترین ویژگی‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد و به راحتی اتصال کلمپ را خریداری و نصب نمود.

بیشتر بخوانید  انواع لوله و کاربرد آن