انواع لوله و کاربرد آن

تجهیزات تاسیساتی شامل لوله ها، انواع مختلف شیرهای پلاستیکی و فلزی اتصالات می شوند. در اینجا در مورد انواع لوله توضیح مختصری ارائه شده است. البته متریال لوله کشی های ساختمانی برای آب آشامیدنی با متریال لوله کشی های صنعتی برای مواد شیمیایی خورنده و پرفشار با متریال لوله کشی های آبیاری و کشاورزی کاملا متفاوت است.

کاربرد انواع لوله در شیرآلات

لوله PEX یا پنج لایه

لوله پنج لایه از انواع لوله ها

لوله PEX یا پلی اتیلن متقاطع یکی از جدیدترین و محبوب ترین لوله های مورد استفاده در بازار لوله کشی است.PEX فقط برای تامین آب مورد استفاده قرار می گیرد. PEX لوله ای است که به اندازه کافی سفت و سخت است و می تواند در برابر فشارهای آبرسانی مقاومت کند و همچنین به اندازه کافی برای قرار گرفتن در سراسر دیوارها، سقف ها و زیر زمین ها انعطاف پذیر است.PEX لوله ای است که هم خودتان و هم یک لوله کش حرفه ای می تواند با استفاده از آن آب را از منبع به محل مصرف برساند.

لوله پ پ تک لایه

لوله هایی با خط قرمز رنگ برای آب گرم و آبی برای آب سرد و بسیار انعطاف پذیر است. تا 90 درجه نیز می توان آن را خم کرد. همچنین می توان آن را به لوله های دیگر با فشار مناسب متصل کرد. ارزان است و به راحتی برش می خورد و همینطور می توانید آن را به لوله مسی پیوند دهید.

لوله پلی اتیلن از انواع لوله ها

لوله پلی اتیلن از انواع لوله ها

یکی از پرکاربردترین لوله ها در صنعت و کشاورزی لوله پلی اتیلن هست. این لوله ها از مواد HDPE یا LDPE ساخته می شوند. اغلب تک لایه هستند و دماهای بالا را نمی توانند تحمل کنند. فشار بین 4 تا 30 اتمسفر را می توانند به راحتی تحمل کنند. در زمان زلزله و یا رانش زمین مقاومت بالایی ازخود دارند. ارزان قیمت هستند و اتصالات این لوله به همدیگر بسیار آسان و کم هزینه هست.

بیشتر بخوانید  اتصالات فشار قوی

لوله پی وی سی

لوله پی وی سی از انواع لوله ها

PVC یا پلی وینیل کلراید، نوعی لوله تخلیه یا فاضلاب است. PVC در ابتدا محبوبیت خود را بدست آورد زیرا نسبت به لوله های فولادی گالوانیزه سنتی سبک تر و راحت تر است. لوله PVC از لحاظ نصب آسان است و برای برش به چیزی کمی بیشتر از اره برقی نیاز دارد. PVC با استفاده از حلال ها و چسب های پی وی سی می چسبد.

لوله های مسی از انواع لوله ها

لوله مسی از انواع لوله ها

لوله های که از مس سفت و سخت است. اغلب برای خطوط آبرسانی در داخل خانه استفاده می شود. مس سفت و محکم به راحتی با یک اره برقی با یک برش لوله مسی مخصوص بریده می شود. اتصال موضوعی متفاوت است، زیرا نیاز به تمرین عملی برای اتصال لحیم کاری لوله های مسی با یکدیگر دارد. لوله مس برای تامین آب بسیار عالی است زیرا خطرات سلامتی به همراه ندارد.

لوله انعطاف پذیر مسی برای استفاده در لوله های آب گرم کن و لوله ی انتهایی در برخی یخچال و برخی سینک ها است. مس انعطاف پذیر فقط برای مدت زمان کوتاه استفاده می شود و می توان آن را به راحتی با اره برید. می توان در گوشه و کنار آن را خم کرد.

لوله ABS

لوله ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن) به طور عمده به عنوان لوله فاضلاب استفاده می شود. لوله ABS بسیار شبیه لوله PVC است، به جز این که سیاه و کمی نرم تر است.

لوله های گالوانیزه و چدن

لوله گالوانیزه از انواع لوله ها

دو نوع لوله اضافی گاهی اوقات در خانه های قدیمی تر یافت می شوند و به ندرت نصب می شوند. لوله های فولادی گالوانیزه برای دهه ها برای زهکشی، آبرسانی، تامین گاز و موارد گوناگون دیگر مورد استفاده قرار می گرفت. در حالی که لوله های فولادی گالوانیزه هنوز هم گاهی (به خصوص برای گازرسانی) مورد استفاده قرار می گیرد اما بسیار کمتر استفاده می شود و هرگز در پروژه های جدید ساخت و ساز یا بازسازی از آن برای آبرسانی استفاده نمی شود انتهای هر لوله به صورت پیچی می شود و لوله های جداگانه با اتصالات به یکدیگر پیچ می شوند.

بیشتر بخوانید  اتصالات فشار قوی هیدرولیک

همانطور که اشاره کردیم لوله چدنی اغلب برای فاضلاب و دیگر اهداف زهکشی مورد استفاده قرار می گرفت. لوله چدن هنوز هم در بسیاری از خانه ها یافت می شود. لوله چدنی تا زمانی که به طور کامل زنگ بزند زنده است. چدن بسیار سنگین است و برش آن سخت است. سازندگان تمایل دارند لوله چدنی را با لوله های پلاستیکی سفت و سخت مانندABS جایگزین کنند.