شیر مخزن استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

شیر مخزن استیل جزو ساختاری از مخازن استیل است که از صفحات فولادی و استیل و یک اهرم ساخته شده است که در مخازن استیل ذخیره مایعات و مواد غذایی به کار می‌رود. مخازن استیل کاربرد زیادی دارند و به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، به همین دلیل شیر مخزن برای انواع مختلف مخزن طراحی و تولید می‌شود که علاوه بر کیفیت بالا کاربرد وسیعی دارند. در این مقاله نحوه کار و مزایای شیر مخزن استیل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شیر مخزن چگونه عمل می‌ کند؟

دریچه خروج مایعات تنها توسط وجود اتصالات لازم کار می‌کند. بدون اتصال شیر، خروج مایع از مخازن غیرممکن است. شیر مخزن با اتصال به بدنه مخزن در ارتباط مستقیم با محتویات و فضای داخلی قرار می‌گیرد که امکان استفاده و خروج محتویات با عملکرد هیدرولیکی و مکانیکی را به وجود می‌آورد. بعضی از این شیر‌ها هنگام جریان کنترل نشده مایعات بسته می‌شوند که در این صورت مانع هدررفت می‌شوند.

چرا از شیر مخزن استیل استفاده می‌ شود؟

چرا از شیر مخزن استیل استفاده می‌ شود؟

شیر‌های استیل از مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی برخوردار هستند، آن‌ها مطمئن‌ترین گزینه برای اتصالات مخازن استیل هستند. شیر‌های استیل بادوام هستند و عملکرد ثابت و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند. دستگیره‌های چرخشی معمولا مستحکم هستند و عملیات باز و بسته کردن را روان و آسان انجام می‌دهند. شیر استیل به ‌راحتی قابل نصب و جداشدن است که دوام، تطبیق‌پذیری و قابلیت استفاده بدون زنگ‌زدگی و خوردگی را ارائه می‌دهد.

مزایای استفاده

  1. برای پرکردن خودکار مخزن ایده‌آل است
  2. به طور مستقیم بر روی دیوار مخزن نصب می‌شود
  3. هزینه کمتری نسبت به شیر‌های فولادی دارد
  4. بدنه ضدزنگ دارد
  5. مقاوم، قابل تعویض و مناسب برای استفاده طولانی ‌مدت است
  6. زاویه قابل تنظیم برای کنترل سطح مایعات دارد

مخازن استیل مانند آن چه در مخزن حمل شیر استفاده می‌شود برای ورود و خروج مایعات به دریچه نیاز دارند، شیر مخزن بر روی این دریچه نصب می‌شود تا تخلیه مایعات به‌ آسانی انجام شود، تنها در این صورت است که دسترسی به محتویات مخازن ممکن خواهد بود. این شیر‌ها سیستم مکانیکی دارند که می‌توان توسط آن فشاری که هنگام تخلیه رخ می‌دهد را کنترل کرد و همچنین احتمال نشتی را به حداقل رساند.

بیشتر بخوانید  چرا به شیرهای متعادل کننده نیاز داریم؟