چرا به شیرهای متعادل کننده نیاز داریم؟

شیرهای متعادل کننده، نوعی از شیرآلات هستند که در سیستم‌های هیدرونیک برای سیستم سرمایشی و گرمایشی مناطق مختلف یک تاسیسات استفاده می‌شوند. در اصل، شیرهای متعادل کننده دریچه‌هایی هستند که برای رسیدن به تعادل هیدرولیکی در چنین سیستم‌هایی با تنظیم جریان و فشار سیال طراحی شده‌اند. هنگامی که به درستی انتخاب و نصب می‌شوند، فشار سیستم را تنظیم می‌کنند، شرایط حرارتی راحت را در ساختمان ایجاد می‌کنند و در عین حال انرژی و هزینه‌های عملیاتی را بهینه خواهند کرد.

مقاله زیر مروری بر شیرهای متعادل کننده، از جمله انواع موجود و کاربردهای معمولی است تا به مشتریان کمک کند تصمیم بگیرند که کدام نوع شیر تعادل برای نیازهای آن‌ها مناسب است.

کمی در مورد شیرهای متعادل کننده بدانیم

کمی در مورد شیرهای متعادل کننده بدانیم

سیستم‌های گرمایش و سرمایش طراحی شده با جریان ثابت، مقادیر زیادی آب را به گردش در می‌آورند. برای انجام این کار تا حد امکان، مهم است که اطمینان حاصل شود که جریان طراحی در بخش‌های مختلف سیستم درست است. شیرهای متعادل کننده دستی بهترین گزینه در این نوع سیستم‌ها هستند. پس از نصب، می‌توان آن‌ها را راه اندازی کرد. برای بالانس هیدرونیک مناسب در سیستم، یک سری از شیرهای متعادل کننده به صورت دستی نصب می‌شوند که اندازه آن‌ها با توجه به دبی مورد نیاز در قسمت‌های خاص سیستم متفاوت است. رسیدن به تعادل در یک سیستم هیدرونیک، به اندازه و پیکربندی سیستم بستگی دارد.

برای مثال، سیستم‌های مسکونی کوچک‌تر و ساده‌تر هستند، بنابراین نسبت به سیستم‌های صنعتی یا تجاری که عموما بزرگ‌تر و پیچیده‌تر هستند، تعادل در سیستم هیدرونیک آن‌ها آسان‌تر است. این شیرها در انواع مختلفی موجود هستند تا با سیستم‌های مختلف هیدرونیک مطابقت داشته باشند.

شیر متعادل کننده چطور کار می ‌کند؟

شیر متعادل کننده چطور کار می ‌کند؟

این شیرها تنظیم کننده‌های خاصی هستند که تعادل هیدرولیکی را ایجاد می‌کنند. به عبارت دیگر، نرخ جریان مناسب را برای حفظ سیستم تضمین می‌کنند. با محدود کردن فشار خروجی، به ویژه از یک ناحیه با فشار ناسازگار به ناحیه دیگر، یکپارچگی سیستم ایجاد می‌شود، بنابراین نرخ جریان را از طریق این شیر متعادل می‌کنند.

بیشتر بخوانید  شیرآلات صنعتی یا Industrial Valves

این بدان معناست که هرگونه کاربرد، اعم از مبدل حرارتی، نیروگاه تولید برق و سایر مصارف بدون شیرهای محدود کننده امکانپذیر نیست. آن‌ها به عنوان شیرهای متعادل کننده ایستا یا دینامیک عرضه می‌شوند و در اندازه‌ها، رتبه بندی‌ها و سطوح پیچیدگی متعدد در دسترس هستند.

همانطور که قبلا گفته شد. از این شیرها، در گرمایش/سرمایش، تولید برق، لوله کشی و بسیاری دیگر از کاربردهای هیدرولیکی که نیاز به فشار و جریان جرم پایدار دارند، استفاده می‌کنند.

انواع شیرهای متعادل کننده

برخی از انواع آن‌ها عبارتند از:

شیر متعادل کننده استاتیک

به شیرهای متعادل کننده استاتیک، اصطلاحا شیرهای متعادل کننده دستی یا وابسته به فشار نیز می‌گویند. یکی از ویژگی‌های این نوع شیرها این است که تنظیمات آن قبل از نصب محاسبه می‌شود و پس از نصب شیرها در محل تنظیم می‌شود.

شیر متعادل کننده روزنه ثابت

یکی از مهمترین ویژگی این نوع شیرها این است که باعث راه اندازی کارآمدتر می‌شود. نوعی شیر متعادل کننده استاتیک هستند که دارای یک دهانه ثابت همراه با پورت‌های فشار یا دما هستند که اندازه گیری فشار دیفرانسیل را در سراسر این دهانه امکانپذیر می‌کند. با نصب این نوع شیرها، سرعت جریان سیستم را می‌توان به راحتی با افت فشار اندازه گیری شده در سراسر پورت‌ها به دست آورد.

شیر متعادل کننده خودکار

این شیرها به عنوان شیر متعادل کننده مستقل از فشار و شیر متعادل کننده پویا شناخته می‌شوند. این شیرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور خودکار مقدار ثابتی از دبی را علیرغم تغییرات فشار دیفرانسیل حفظ کنند تا عملکرد سیستم را بهینه کنند. برخلاف شیرهای متعادل کننده استاتیک، این شیرها دارای قطعات داخلی هستند که برای جبران تغییرات فشار دیفرانسیل حرکت می‌کنند.

شیر کنترل جریان مستقل از فشار

این نوع شیرها، دستگاه‌های همه کاره هستند که قابلیت‌های شیرهای متعادل کننده، شیرهای کنترل و تنظیم کننده فشار دیفرانسیل را همگی با هم دارند. این نوع شیرها دارای رگولاتورهای فشار دیفرانسیل داخلی هستند که به طور خودکار تغییرات فشار سیستم را برای تثبیت جریان در اجزای سیستم گرمایش یا سرمایش برای برآورده کردن نیازهای دمایی تطبیق می‌دهند. شیرهای کنترل مستقل از فشار را می‌توان با محرک‌هایی که قابلیت کنترل جریان از راه دور را ارائه می‌کنند، مطابقت داد.

بیشتر بخوانید  همه چیز در مورد شیرهای توپی

ویژگی‌ ها و کاربردها

ویژگی‌ ها و کاربردهای شیرهای متعادل کننده

همانطور که گفته شد، شیرهای متعادل کننده به بهینه سازی توزیع آب در یک سیستم گرمایش یا سرمایش هیدرونیک با یکسان کردن فشار سیال اشاره دارد. اما سوال خیلی از افراد این است که چرا به این شیرها نیاز داریم؟ برخی از مهمترین کاربردهای آن به شرح زیر است:

  • حفظ سطوح دمایی
  • بهینه‌سازی انرژی
  • کاهش هزینه‌های عملیاتی
  • سرعت گرمایش و سرمایش سیستم‌های فن کویل
  • قابل استفاده در مبدل‌های حرارتی، سیستم‌های لوله کشی و سیستم‌های تولید برق

سخن پایانی

در این مطلب در مورد شیر متعادل کننده صحبت کردیم. همانطور که گفته شد، این نوع شیرها، در اصل یک دستگاه تنظیم کننده هستند که برای متعادل کردن فشار بین ورودی و خروجی استفاده می‌شوند. این شیرها نقش مهمی در سیستم‌های هیدرونیک ایفا می‌کنند. آن‌ها علاوه بر تسهیل عملیات گرمایش و سرمایش، به کاهش انرژی و هزینه‌های عملیاتی کمک می‌کنند. از آن جایی که در چندین نوع مختلف موجود هستند، انتخاب مناسب یک شیر متعادل کننده برای یک سیستم می‌تواند کار دشواری باشد؛ بنابراین لازم است که در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید و سپس برای خرید اقدام کنید.