عملکرد استیل در جلوگیری از میکروب و باکتری

فولاد ضدزنگ به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف به ویژه پزشکی جراحی استفاده می‌شود. از آن در ساخت تجهیزات پزشکی مانند استنت‌های کرونری، پروتزهای جایگزین دیسک بین مهره‎ای و در ابزارهای جراحی مختلف مانند چاقوی جراحی و فورسپس و همچنین میزهای عمل استفاده می‌شود.اما به عنوان یک ماده، استیل بدون عیب نیست. با گذشت زمان، ایمپلنت‌های فولادی ضدزنگ می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و سمی ایجاد کرده و توسط بدن دفع شوند. در این مقاله می خواهیم به عملکرد استیل در جلوگیری از میکروب بپردازیم؛ همراه ما باشید.

در محیط‌های جراحی غیر بهداشتی، فولاد ممکن است به اندازه کافی در برابر تجمع باکتری‌های مضر مقاومت نکند. اما به طور کلی این نوع استیل، مقاومت بالایی در برابر حفاظت و جلوگیری از میکروب و باکتری‌ها دارد.

عملکرد استیل در جلوگیری از میکروب و باکتری چگونه است؟

عملکرد استیل در جلوگیری از میکروب و باکتری چگونه است؟

یون‌های فلزی برای بسیاری از واکنش‌ها ضروری هستند، با این حال، فلز اضافی می‌تواند سمی باشد. هنگامی که نقره در سطح فولاد ضدزنگ قرار می‌گیرد، می‌تواند به فلز توانایی مبارزه با باکتری‌ها را بدهد. نیتروژن و کربن لمس مواد جدید را سخت‌تر می‌کنند، به طوری که هنگام تمیز کردن می‌توانند در برابر سایش و پارگی معمولی مقاومت کنند.

استیل انعطاف‌پذیر است، در برابر خوردگی مقاوم است، نگهداری آن ساده است ولی با این حال، عملکرد استیل در جلوگیری از میکروب به این صورت است که باکتری‌ها را به راحتی جذب می‌کند و اگر به درستی تمیز نشوند، قطعا می‌تواند محیط اطراف را آلوده کند.

یکی دیگر از عوامل طبیعی، وجود آب است. وجود جریان معمولی و نسبتا کم آب می‌تواند باعث ایجاد میکروب و آلودگی شود. در برخی از موارد هم عدم وجود اکسیژن باعث این کار خواهد شد. در شرایطی که اکسیژن کافی وجود نداشته باشد، باکتری‌ها به سرعت رشد می‌کنند و فساد شیمیایی رخ می‌دهد. اما استیل به نحوی طراحی و ساخته شده است که پوشش روی آن از آلودگی و میکروب می‌تواند پیشگیری کند. بنابراین اگر در صنایعی بهداشت مسئله مهمی است به راحتی می‌توانید از استیل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  کاربرد استیل و فلزات در صنایع غذایی

استیل فولادی برای جلوگیری از باکتری

استیل فولادی برای جلوگیری از باکتری

به طور کلی استیل جزو آن دسته از مقاطع فولادی است که به نحوی طراحی شده که می‌تواند از میکروب و باکتری جلوگیری کند. در خیلی از مواقع، فساد میکروبی در شرایطی ایجاد می‌شود که عوامل طبیعی مورد نیاز برای این واکنش شیمیایی وجود داشته باشد. نحوه عملکرد استیل به خودی خود می‌تواند از وجود میکروب جلوگیری کند؛ یعنی متریال به کار رفته شده در آن طوری است که باعث وجود میکروب نمی‌شود.

به طور کلی، استیل به دلیل وجود مواد تشکیل دهنده آن، به سادگی باکتری تولید نمی‌کند؛ به همین دلیل می‌تواند در صنعت مواد غذایی و دارویی استفاده شود و استفاده از آن هیچ خطر سلامتی برای افراد نخواهد داشت.

عنصر کروم موجود در استیل که به صورت یک لایه روی استیل پوشش داده شده است به نحوی است که به راحتی می‌تواند از استیل در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت کند. امروزه استیل به دلیل این که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد، میکروب تولید نمی‌کند و به راحتی تمیز می‌شود در صنایع به طور گسترده استفاده می‌گردد.