فلنج پایه بلند و کاربرد آن

فلنج پایه بلند، یک اتصال فلنج خود تقویت کننده به صورت یکپارچه است که در درجه اول برای کاربردهای مخزن فشار ASME است.

انتهای این نوع فلنج و صفحه آب بندی به ASME B16.5 برای اندازه لوله ½ تا 24 اینچ و ASME B16.47 برای اندازه لوله 26 اینچ تا 60 اینچ طراحی شده است. به طور معمول هر چه اندازه اسمی و فشار بیشتر باشد، طول گردن نیز بیشتر می‌شود. سوراخ استاندارد برای فلنج LWN با اندازه لوله یکسان است. اما می‌توان آن را به هر سوراخی سفارش داد. طول لوله استاندارد 9، 12 و 16 اینچ است، که آن‌ها برای برآورده کردن نیازهای مشتری ساخته می‌شوند.

فلنچ پایه بلند و کاربردهای آن

فلنچ پایه بلند و کاربردهای آن

فلنج پایه بلند، یک محصول با استحکام بالا است که همانطور که گفته شد، بیشتر در اتصال لوله‌ها و اجزای یک سیستم لوله کشی استفاده می‌شود. جوشکاری این فلنج امکان اتصال قوی را فراهم می‌کند که به راحتی قابل جمع آوری و جداسازی در صورت نیاز برای تعمیر و نگهداری منظم است.

سوراخ‌های ثابت در فلنج پایه بلند باید مطابق با بار اعمال شده باشد. آیا می‌دانستید که ایالات متحده بیش از 1.382.569 مایل خط لوله در سراسر آمریکا دارد؟ این بدان معناست که صدها میلیارد تن فرآورده‌های نفتی مایع و تریلیون‌ها تن فوت مکعب گاز طبیعی در حال عبور از کشور در لوله‌هایی هستند که باید متصل شوند. برای اکثر اتصالات، فلنج پایه بلند این کار را انجام می‌دهد.

اندازه های مختلف فلنج گردنی

فلنج‌های پایه بلند در دو اندازه مختلف گردنی وجود دارند: فلنج گردن جوش استاندارد و فلنج گردن جوش بلند. اگرچه این دو شباهت‌هایی با هم دارند، اما در مصارفی که برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی انجام می‌دهند، متفاوت هستند.

هنگامی که سیستم‌های لوله‌کشی به اتصال فلنجی نیاز دارند، فلنج‌های گردن جوش این دو قطعه را با یک اتصال جوش لب به لب، (رایج‌ترین اتصال مورد استفاده در سیستم‌های لوله‌های جوشی ساخت) به هم متصل می‌کنند. برای اتصال لب به لب فلنج به لوله، فلنج تا لوله متصل می‌شود و یک جوشکار کل محیط اتصال را جوش می‌دهد. جوش گردن یک اتصال قوی ایجاد می‌کند. انتخاب خوبی برای مخازن تحت فشار و سایر کاربردهای فشار بالا مانند لوله‌های ایستاده دکل حفاری است.

بیشتر بخوانید  اتصالات فلنجی kf

فلنج‌های گردن جوش بلند اغلب به عنوان لنگر در شبکه‌های آب عمل می‌کنند. از آن جایی که آن‌ها می‌توانند فشارهای بالاتری را تحمل کنند، می‌توان از این فلنج برای اتصال شبکه‌های بزرگتر لوله‌ها مانند شبکه‌های یک کارخانه استفاده کرد.

اکنون که تفاوت بین فلنج‌های جوش استاندارد و گردن بلند را می‌دانید، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای کاربرد شما مناسب است؟ مهم نیست که به چه نوع اتصالات لوله‌ای نیاز دارید، مطمئن شوید که هر قطعه از یک منبع قابل اعتماد تهیه می‌شود تا تنها بالاترین کیفیت را داشته باشد. هنگامی که با سیستم‌های لوله کشی نفت و گاز فشار قوی سر و کار دارید، به بهترین فلنج‌های جوش گردنی بلند موجود در بازار نیاز دارید.

موارد استفاده فلنج پایه بلند

موارد استفاده فلنج پایه بلند

فلنج‌های پایه بلند تا حد زیادی در صنایع نفت و مواد شیمیایی استفاده می‌شوند. اما می‌توانند در ساختمان‌های مسکونی و تجاری که دمای نوسان و تنش بالا مورد انتظار است، استفاده شوند. فلنج‌های فولادی پایه بلند در شرایطی استفاده می‌شوند که انبساط خط یا لوله باعث ایجاد خمش یا تغییرات مکرر در لوله شود.

از آنجا که فلنج گردنی بلند در کاربردهای تحت فشار استفاده می‌شود، فلنج ممکن است دارای اتصالات فشار اضافی باشد. ممکن است به عنوان فلنج دهانه‌ای از آن یاد شود. فلنج از جریان محصول آزاد در هنگام حوصله پشتیبانی می‌کند تا با قطر لوله‌ای که دریافت می‌کند مطابقت داشته باشد. فلنج‌های گردن جوش بلند با استفاده از جوش‌های V شکل معروف به جوش لب به لب متصل می‌شوند.

استانداردها

استانداردهای فلنج پایه بلند

تولید کنندگان فلنج‌های فولادی هنگام طراحی یا ماشین کاری فلنج از استانداردهای تولید خاصی پیروی می‌کنند. تلورانس‌ها و ابعاد برای فلنج‌های دهانه گردنی بلند در بخش 36 انجمن مهندسین مکانیک آمریکا از نشریه B16 پوشش داده شده است. نشریه AMSE B.16 لوله‌ها و اتصالات ساخته شده از فولاد، چدن، برنز ریخته گری و مس فرفورژه را پوشش می‌دهد.

بیشتر بخوانید  اتصالات وکیوم

فلنج گردن جوش بلند باید با لوله‌ها لب به لب جوش داده شود، به این معنی است که ابعاد گردن با لوله مطابق، قطر و ضخامت دیواره یکسان است. معمولا جوش بلند دارای انتهای ساده است، نه انتهای اریب برای جوشکاری. این را هم فراموش نکنید که فلنج پایه بلند می‌تواند در بسیاری از مواد، فولاد کربن، فولاد آلیاژی یا فولاد ضدزنگ باشد.