فلنج‌های KF HV، نوعی از اتصالات هستند که از فولاد ضدزنگ گرید 304 یا 316، آلومینیوم و یا برنج ساخته شده‌اند. اتصالات فلنجی kf به نحوی طراحی شده‌اند که یک حلقه اورینگ لاستیکی یا عایق الاستومری در مرکز آن نصب شده است که فلنج‌ها را تراز می‌کند و اورینگ را در موقعیت خود نگه‌ می‌دارد.

هر فلنج دارای یک سطح پشتی است و توسط یک گیره محیطی، پیچ یا اهرم در بالای این اتصال سفت شده، جفت می‌شود .فلنج‌های KF HV با ویژگی‌هایی که دارند، معمولا در کاربردهایی با دماهای بین ~0 درجه سانتیگراد تا 120-180 درجه سانتیگراد و فشار از اتمسفر تا ~10-8 Torr یا mbar قابل استفاده هستند.

بد نیست بدانید که نام KF (برای Klein Flansche) توسط سازمان‌های استاندارد ISO ،DIN و Pneurop پذیرفته شد. همچنین QF ،NW، و گاهی اوقات، DN نیز نامیده می‌شود. فلنج‌‌ها به طور کلی برای اتصال خطوط انتقال به هم استفاده می‌شوند. در اصل این قطعات در کنار اتصال خطوط لوله قابلیت متصل کردن شیرآلات را به لوله‌های جوش داده شده، دارند.

اندازه‌ های اتصالات فلنجی kf

اندازه‌ های اتصالات فلنجی kf

اندازه‌های استاندارد اتصالات فلنجی KF عبارتند از:

  • KF10
  • KF16
  • KF25
  • KF40
  • KF50

اگر چه این اندازه‌ها در آمریکای شمالی استفاده می‌شود، اما اغلب به عنوان استانداردهای رسمی این نوع اتصال شناخته می‌شوند. فلنج‌های KF به دلیل سهولت استفاده، نگهداری و قابلیت استفاده مجدد، برای مونتاژ سریع سیستم‌های خلاء ایده‌آل هستند.
اتصال بین دو فلنج استاندارد طبق استاندارد ISO 2861 برای لوله‌های خلاء تا قطر اسمی DN50 است که در خلاء کم، ریز و زیاد استفاده می‌شود.

نحوه‌ نصب اتصالات فلنجی KF

نحوه‌ نصب اتصالات فلنجی KF

برای بهترین عملکرد، اتصالات فلنجی KF یک پوشش بسیار نازک از گریس خلاء باید روی هر حلقه O که در یک سیستم KF استفاده می‌شود، اعمال شود. این کار را باید با دست و در حالی که دستکش می‌پوشید انجام دهید و چربی کافی برای درخشش حلقه O باقی بماند.

بیشتر بخوانید  اتصالات فلنجی CF

O-ring و سطوح جفت شدن آن باید قبل از نصب به صورت بصری بازرسی شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ کثیفی وجود ندارد که ممکن است از تماس مناسب جلوگیری کند و باعث نشتی شود. حلقه‌های اورینگ باید به طور مرتب مورد بازرسی قرار گیرند تا دچار پوسیدگی خشک، ترک خوردگی، پارگی یا تجمع زباله‌های ناشی از عملکرد عادی نشوند. هر O-ring را که مشکوک به ایجاد نشتی است باید تعویض شود.

نحوه کارکرد

نحوه کارکرد اتصالات فلنجی kf

یک مهر و موم بین دو فلنج قرار گرفته است. مهر و موم شامل یک حلقه مرکزی و حلقه O است که روی آن کشیده شده است. همانطور که گفته شد، فلنج‌ها توسط یک گیره به هم متصل می‌شوند. گیره دارای یک سطح داخلی شیبدار مناسب برای سطح خارجی مخروطی فلنج‌ها است.

معمولا از حلقه‌های مرکزی و گیره‌های استاندارد با مهره‌های بال استفاده می‌شود. آن‌ها امکان مونتاژ سریع و آسان را بدون هیچ ابزاری فراهم می‌کنند. گیره‌های مخصوص یا زنجیر گیره برای کاربردهای خاص ارائه می‌شوند. گیره‌های پنجه‌ای یا به اصطلاح گیره‌های دیواری برای نصب روی دیوار موجود هستند.