فلنج‌های ConFlat یا CF نوع رایجی از فلنج‌های یکنواخت هستند که در بسیاری از سیستم‌های خلاء مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصالات فلنجی CF دارای طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و انواع بسیاری هستند که شما با توجه به نیازتان، می‌توانید هر نوعی را که خواستید، تهیه کنید.

اتصالات وکیوم CF با استاندارد ISO 3669 مطابقت دارند. در حالی که هیچ استاندارد کلی برای فلنج‌های CF NW250 و بالاتر وجود ندارد، اساسا دو “استاندارد” استفاده شده است، یکی انگلیسی-آمریکایی و دیگری اروپایی. استانداردهای دیگر توسط برخی از تولیدکنندگان دیگر استفاده می‌شود که در مراکز تحقیقاتی قابل استفاده است. این نوع فلنج‌ها، معمولا از فولاد ضدزنگ گرید 304 و همچنین گرید 316 ساخته می‌شوند.

ویژگی ‌های اتصالات فلنجی CF

ویژگی ‌های اتصالات فلنجی CF
  • قابلیت حرارت تا 450 درجه سانتیگراد
  • دارای طیف گسترده‌ای از ابعاد و اندازه‌های مختلف
  • مناسب برای جوشکاری به این دلیل که از فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند

محدوده فشار و دمای هر اتصالات بر اساس مصالح ساختمانی و نوع فلنج تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اتصالات ضدزنگ 304 لیتری با فلنج‌های CF و واشر مسی با x 10-13 Torr و 450 درجه سانتیگراد سازگار است. اتصالات آلومینیومی با واشرهای فلوروکربن با ~10-8 Torr یا mbar و ~180 درجه سانتیگراد سازگار است. بسیاری از انواع اتصالات دارای یک یا چند “محور” قابل شناسایی هستند. (یعنی یک خط معمولی با سطح فلنج از طریق خط مرکزی لوله).

نکته ای در مورد اندازه فلنج CF

هنگامی که فلنج‌های CF را سفارش می‌دهید، لطفا قطر مناسب را با دقت انتخاب کنید. برخی از محصولات با قطر داخلی (I.D.)، برخی دیگر با قطر بیرونی (O.D.)، که طرح اندازه‌گیری استاندارد مورد استفاده در ایالات متحده است، تولید می‌شوند. برخی از محصولات تولید شده هم با هر دو قطر فهرست شده‌اند.

بد نیست این را هم بدانید که اصطلاح “ConFlat” یک علامت تجاری ثبت شده است. همانطور که گفته شد، برای فلنج‌های فولادی ضدزنگ، دمای پخت 450 درجه سانتیگراد قابل دستیابی است. این را بدانید که دما با انتخاب مواد واشر محدود می‌شود. فلنج‌های CF قابل تعویض هستند.

بیشتر بخوانید  فلنج پایه بلند و کاربرد آن

در آمریکای شمالی، اندازه فلنج با قطر خارجی فلنج به اینچ داده می‌شود، در حالی که در اروپا و آسیا، اندازه‌ها با قطر داخلی لوله بر حسب میلیمتر است. فلنج‌های CF از یک سری پیچ و مهره استفاده می‌کنند. این نوع اتصالات را می‌توان با سوراخ‌های رزوه‌ای و پیچ و مهره‌ای، بسته به کاربرد، عرضه کرد.

اتصالات CF از چه چیزهایی تشکیل شده ‌اند؟

اتصالات CF از چه چیزهایی تشکیل شده ‌اند؟

اکثر اتصالات CF از فلزات با کشش بالا مانند فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند در حالی که مواد واشر از مواد نرم ساخته شده‌اند. متداول‌ترین ماده مورد استفاده برای واشرها مس OFHC است، زمانی که از مس خالص نمی‌توان استفاده کرد، مس با روکش نقره از واشرهای آلومینیومی جایگزین مناسبی است.

مزایای اصلی استفاده از چنین موادی، ایجاد استحکام دو برابر و افزایش تمایل برای تحمل دمای بالا است. مهر و موم‌ها را می‌توان تا دمای 400 درجه سانتیگراد پخت که به نوبه خود باعث پمپاژ کارآمدتر سیستم شما می‌شود.

با توجه به محیط متنوعی که در آن از اتصالات CF استفاده می‌شود، سطح خاصی از انعطاف‌پذیری مورد نیاز است. انواع محصولات استاندارد، با فلنج‌های ثابت و قابل چرخش وجود دارد. فلنج‌های قابل چرخش، امکان تراز شدن سوراخ‌های پیچ و امکان اتصال اجزا با یکدیگر را فراهم می‌کنند؛ همچنین در اندازه‌های مینی 1-1/3 تا 4-5/8 اینچ برای طیف گسترده‌ای از قطر لوله خلاء استفاده می‌شوند.

موارد استفاده

موارد استفاده اتصالات فلنجی CF

این نوع اتصالات را در مواقعی که سطح خلاء به آن نیاز دارد، یا در فرآیند دمای بالا توصیه می‌شود. دارا بودن برخی از ویژگی‌های این نوع اتصالات، دوام در دمای بالا و تکنولوژی برتر، آن را به یک گزینه‌ای برتر برای استفاده در محیط‌های پرتقاضا تبدیل می‌کند. فلنج‌ها و اتصالات خلاء به سبک CF استاندارد برای کاربردهای خلاء فوق‌العاده بالا (UHV) هستند. ویژگی‌های مواد فلنج‌ها، مهر و موم‌ها، پیچ‌ها و مهره‌ها به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که عملکرد بالایی را در یک محدوده دمایی گسترده ارائه دهند.

بیشتر بخوانید  اتصالات فلنجی و وکیوم