فلنج‌ها و اتصالات ISO برای طیف گسترده‌ای از کاربردها از فشار اتمسفر گرفته تا خلا بالا، نصب و استفاده می‌شوند. قطر لوله عمومی اتصالات فلنجی ISO، بیش از 50 میلیمتر است. در صورت استفاده از O-ring Fluoro Rubber، می‌تواند تا دمای 150 درجه سانتیگراد مقاومت کند.

دو شکل متداول این نوع اتصالات، ISO-K و ISO-F هستند اتصالات خلاء ISO-K و ISO-F در اندازه‌های بزرگ با قطرهای اسمی DN 63 100 ,160 ,200 ,250 ,320 ,400 ,500 و 630 هستند.

ویژگی‌ ها

ویژگی‌ های اتصالات فلنجی ISO
  • می‌توان از آن‌ها در شرایطی استفاده کرد که درجه خلاء تا 10-8 mbar باشد
  • این فلنج‌ها معمولا از فولاد ضدزنگ 304 و 316 ساخته می‌شوند
  • اتصالات خلاء ISO-K معمولا از Flang، گیره، O-Ring و حلقه مرکزی تشکیل شده است

فلنج ISO، قابلیت لحیم کاری را دارد و در مقابل پوسته پوسته شدن و خوردگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. مواد فلنج ISO مبتنی بر کرونیکل مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر خوردگی در برابر کاویتاسیون و فرسایش نشان می‌دهند و به ویژه در برابر آب دریا مقاوم هستند. قطعات متالیک فلکس مطابق با استاندارد DIN28403 و ISO2861 هستند. استاندارد ISO برای اتصالات گیره، مطابق با استاندارد (DIN28404 ،ISO1609) است که از قطر اسمی DN63 شروع می‌شود.

در این نوع اتصالات، فلنج‌ها دارای یک شیار در پشت هستند که در آن گیره‌های پنجه‌ای قلاب شده است که فلنج‌ها را به هم فشار می‌دهد. مانند اتصالات KF یک آب‌بندی با حلقه مرکزی و حلقه O بین فلنج‌ها وجود دارد. در این نوع اتصالات، عمدتا از یک حلقه مرکزی اضافی استفاده می‌شود که مجموعه‌ای با فاصله ثابت ایجاد می‌کند.

اتصال با پیچ فلنج ISO-K سوراخ‌دار را فلنج ISO-F می‌نامند و آب‌بندی آن مانند فلنج ISO-K است. هر دو فلنج را می‌توان به راحتی با یکدیگر ترکیب کرد. فلنج ISO-K را می‌توان با استفاده از یک حلقه پیچ قابل چرخش با حلقه نگهدارنده به یک فلنج قابل چرخش ISO-F تبدیل کرد. پیچ‌ها فلنج‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند.

بیشتر بخوانید  اتصالات فلنجی kf

قطعات اتصالات فلنجی ISO

قطعات اتصالات فلنجی ISO

فلنج‌های ترکیبی ISO-K / ISO-FISO-F معمولا برای نصب روی دیوار یا شیرهای دروازه استفاده می‌شوند. گیره‌های پنجه‌ای برای سوراخ‌های کور و همچنین برای سوراخ‌های پیچ در دسترس هستند. در صورتی که اورینگ در شیار روی فلنج قرار گرفته باشد، امکان اتصال فلنج‌ها بدون حلقه مرکزی وجود دارد. اما در این مورد باید از گیره‌های پنجه‌ای با طول جفت استفاده شود.

قطعات فلنج بستن ISO-K و قطعات فلنج ثابت ISO-F در DIN 28404 و ISO 1609 در قطرهای اسمی DN10 تا DN 630 برای فلنج‌های ISO-K و تا DN1000 برای فلنج‌های ISO-F شرح داده شده‌اند. اتصالات برای فشار مناسب هستند، تا 1 · 10-8 hPa و می‌توان برای فشارهای بیش از حد تا 1500 hPa استفاده کرد.

با مهر و موم‌های فلزی، محدوده فشار را می‌توان به کمتر از 1 · 10-9 hPa افزایش داد. مهر و موم‌های فلزی به نیروهای تماس قابل توجهی بیشتری نیاز دارند. اتصالات فلنج پیچی این امر را فراهم می‌کند. در صورت استفاده از پیچ‌های گیره، در صورت لزوم باید تعداد آن‌ها را افزایش داد. یک ترکیب ISO-K و ISO-F از دو فلنج متقارن و یک مهر و موم O-ring تشکیل شده است که با یک حلقه مرکزی داخلی و همچنین توسط یک حلقه بیرونی پشتیبانی می‌شود.

اتصال ISO-K با حلقه مرکزی و گیره‌های دو پنجه‌ای

اتصال ISO-K با حلقه مرکزی و گیره‌های دو پنجه‌ای

فلنج‌های ISO-K، با یک برآمدگی بیرونی محیطی در پشت فلنج‌ها از لغزش توسط پیچ‌های گیره جلوگیری می‌کند. فلنج‌ها را می‌توان در هر جهت حول محور اصلی تراز کرد. گیره‌های پنجه‌ای برای نصب فلنج ISO K بر روی صفحه پایه استفاده می‌شود. بسته به اینکه یک حلقه مرکزی روی صفحه پایه قرار دارد یا یک حلقه O در صفحه پایه قرار دارد، از گیره‌های پنجه‌ای با ارتفاع‌های مختلف استفاده می‌شود. همچنین، فلنج ISO-K را می‌توان با یک حلقه پیچ بر روی صفحه پایه پیچ کرد.

کاربردهای اتصالات فلنجی ISO

از این نوع اتصالات برای کاربردهای فوق‌العاده بالا، UHV، سیستم خلاء، صنعت نیمه هادی، پمپ خلاء و کاربردهای الکترونیک نوری استفاده می‌شود. این نوع اتصالات معمولا در اندازه‌های ISO63 ،ISO80 ،ISO100 ،ISO160 ،ISO200 ،ISO250 ،ISO320 ،ISO400 ISO500 و ISO630 موجود هستند که با توجه به کاربرد مورد نیاز می‌توانید یکی از آن‌ها را خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید  فلنج پایه بلند و کاربرد آن

مزایای اتصالات فلنجی ISO

اتصالات وکیوم سری 31 ISO-KF چندین مزیت را ارائه می‌دهند. آن‌ها از ابعاد استاندارد استفاده می‌کنند که امکان تعویض زانویی‌ها، سه راهی‌ها، صلیب‌ها یا سوپاپ‌های ISO KF را برای یک اندازه معین فراهم می‌کند. فلنج‌های ISO-KF نیز “بدون جنسیت” هستند و دارای مهر و موم متقارن هستند؛ بنابراین قابلیت چرخاندن قطعات در این نوع اتصالات وجود دارد.