شیرهای دیافراگمی استیل

شیرهای دیافراگمی، دارای بدنه ناهموار یک تکه با دنده‌های متقاطع هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. شیرهای دیافراگمی، در کاربردهای متنوعی مانند پمپ‌های توزیع، کمپرسورها، پمپ‌ انتقال، سیستم‌های ترمز، سوپاپ‌های گردش گاز خروجی، پایه‌های هیدرولیک و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع شیرهای دیافراگمی، شیرهای دیافراگمی استیل است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد این نوع شیرآلات، کاربرد و ویژگی‌های آن بدانیم. با ما همراه باشید.

شیر دیافراگمی با سایر شیرها متفاوت است، شیر دیافراگمی دیسک شیر ندارد و برای باز و بسته شدن خود از دیافراگم استفاده می‌کند. این شیر دارای یک حرکت خطی است و می‌توان از آن برای شروع تنظیم و توقف جریان سیال استفاده کرد. شیر دیافراگمی یکی از انواع شناخته‌شده شیرآلات است.

بخش کار اولیه یک شیر دیافراگمی، دیافراگم است. منظور از دیافراگم در اصل، غشای انعطاف‌پذیر است که وقتی توسط یک پیستون در پشت دیافراگم وارد می‌شود، به قطع شدن جریان کمک می‌کند. دیافراگم در شیر به عنوان یک مهر و موم عمل می‌کند تا از برخورد مایع با سایر قسمت‌های عملیاتی شیر جلوگیری کند و حتی می‌تواند از آلودگی، خوردگی و سایش پیشگیری کند. شیرهای دیافراگمی استیل، برای کنترل جریان مواد خورنده و جلوگیری از آلودگی محصول، در بسیاری از کاربردها مانند صنایع داروسازی و بیوتکنولوژی مناسب هستند.

شیرهای دیافراگمی چگونه کار می‌ کنند؟

شیرهای دیافراگمی چگونه کار می‌ کنند؟

عملکرد شیرهای دیافراگمی نسبتا ساده است. در این نوع شیرها، یک محرک شیر در موقعیت باز خود با غشای داخلی یا همان دیافراگم شیر، در تماس است. هنگامی که فرد می‌خواهد شیر بسته شود، محرک فشار داده و یا چرخانده می‌شود و غشا به لبه شیر، فشار داده می‌شود و دریچه بسته می‌شود.

برخی از دریچه‌های دیافراگمی نیز می‌توانند موقعیت‌های نیمه باز یا محدودی داشته باشند که در آن غشا تا حدی بسته است و اجازه می‌دهد جریان دریچه گاز از طریق دریچه عبور کند. شیرهای دیافراگمی به طور کلی از فولاد ضد زنگ، پلاستیک و حتی مواد یکبار مصرف ساخته می‌شوند. شیرهای دیافراگمی استیل در صنایع بهداشتی، صنعت دارویی و غذایی کاربرد دارند، به راحتی تمیز می‌شوند و نگهداری آن‌ها آسان است.

بیشتر بخوانید  چک ولو استیل

انواع

دو نوع اصلی از شیرهای دیافراگمی وجود دارد: شیر دیافراگمی نوع سرریز و شیر دیافراگمی مستقیم. این شیرها به طور مشابه عمل می‌کنند اما فقط از نظر شکل بدنه، دیافراگم و کاربرد متفاوت هستند.

شیرهای دیافراگمی از نوع سرریز

شیر دیافراگمی از نوع سرریز یکی از رایج‌ترین انواع این نوع شیرآلات است. سرریز در گذرگاه جریان، برای کاهش خمش دیافراگم به حداقل سطح طراحی شده است، اما همچنان یک عبور جریان روان را فراهم می‌کند. به طوری که فشار خمشی در دیافراگم به حداقل می‌رسد و این باعث افزایش عمر دیافراگم می شود. شیرهای دیافراگمی سرریز، اغلب در فرآیندهایی مانند کاربردهای غذایی/شیمیایی، تولید گاز، محیط خورنده استفاده می‌شوند.

شیر دیافراگمی مستقیم

شیر دیافراگمی مستقیم، از نظر ساختاری شبیه به انواع شیرهای دیافراگمی سرریز است. این نوع شیرهای دیافراگمی، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نوع سرریز دارند. این شیرها اغلب باید سرویس یا تعویض شوند، زیرا طول عمر آن‌ها معمولا به دلیل غشای انعطاف پذیرشان کمتر از طرح‌های سرریز است. دریچه‌های دیافراگمی مستقیم برای دوغاب‌ها، سیالات چسبناک و مواردی از این قبیل، استفاده می‌شوند.

مزایای شیرهای دیافراگمی استیل چیست؟

مزایای شیرهای دیافراگمی استیل چیست؟
  • شیرهای دیافراگمی استیل مقاومت بالایی در برابر خوردگی یا سایش دارند
  • از این شیرها می‌توان برای محیط‌های دارای مواد شیمیایی و سیالات رادیواکتیو استفاده کرد
  • این شیرها محیط مربوطه را آلوده نمی‌کنند و به همین دلیل در صنعت مواد غذایی و کاربردهای دارویی استفاده می‌شوند
  • دارای قیمت پایینی هستند و کار با آن‌ها آسان است