شیر پروانه‌ ای بهداشتی چیست؟

شیر پروانه‌ای، شیرآلاتی است که برای تنظیم جریان در قطر لوله‌های بزرگ استفاده می‌شود. عملکرد آن شبیه به شیرهای توپی است؛ با این تفاوت که یک صفحه یا دیسک در مرکز لوله قرار گرفته است. دیسک قرار گرفته شده در شیر پروانه‌ای، دارای میله‌ای است که مواد از آن عبور می‌کند و به یک محرک در قسمت بیرونی شیر متصل است. انواع مختلفی از شیرهای پروانه‌ای وجود دارد که هر کدام برای دماهای مختلف و استفاده متفاوت سازگار شده‌اند. شیر پروانه‌ ای بهداشتی یکی از انواع شیرآلات است که دارای کاربردهای متفاوتی است. ما در این نوشتار می‌خواهیم به بررسی این موضوع، کاربردها و ویژگی‌های آن بپردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

شیر پروانه‌ ای بهداشتی

شیر پروانه ای بهداشتی، نوعی دستگاه کنترل جریان است. این محصول نوعی شیر پروانه‌‎ای است که بدنه شیر، دیسک سوپاپ و سایر اجزای آن از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. شروع یا توقف جریان سیال در دریچه‌های شیر پروانه‌ای بهداشتی، از طریق بخشی از لوله انجام می‌شود. از این محصول معمولا برای کاربردهایی مانند فرآوری غذا و نوشیدنی، صنایع زیست‌پزشکی یا داروسازی استفاده می‌شوند.

انواع شیرهای پروانه‌ ای بهداشتی

انواع شیرهای پروانه‌ ای بهداشتی

به طور کلی شیر پرونه‌ای بهداشتی انواع مختلفی دارد. سری AV-1 شیرهای پروانه‌ای بهداشتی فولاد ضد زنگ از جنس استنلس استیل است و به طور گسترده در صنایع نفت، متالورژی، لوله کشی، مواد غذایی، داروسازی و صنایع شیمیایی استفاده می‌شود.
سری AV-1 شیر پروانه‌ای بهداشتی، دارای مزایای زیادی مانند ساختار ساده، اتصال قابل جابجایی و همچنین نگهداری آسان است. مهر و موم لاستیکی شیر پروانه ای سری AV-1 و صفحات سوپاپ قطعات با کیفیت بالا برای اطمینان از استفاده از عملکرد و عمر مفید هستند.

شیر پروانه‌‌ای بهداشتی به چه صورت کار می‌ کند؟

در این نوع شیرآلات، دریچه‌های کنترل پروانه فعال، جریان گاز یا مایع را با استفاده از یک دیسک کنترل می‌کنند که روی یک محور قطری در داخل یک لوله می‌چرخد یا توسط دو صفحه نیم ‌دایره‌ای که روی یک دوک مشترک لولا شده‌اند، جریان را در یک جهت انجام می‌دهد. این شیرها یک حرکت چرخشی 90 درجه یا کمتر را در یک طراحی فشرده ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید  چک ولو استیل

بر خلاف دریچه‌های توپی، شیرهای پروانه‌ای بهداشتی هیچ گونه محفظه ای ندارند که در هنگام بسته شدن دریچه، مایعات در آن محبوس شوند. این نوع شیرآلات، دارای دریچه های باز شونده سریع هستند که از یک دیسک یا پره دایره‌ای فلزی تشکیل شده‌اند که محورهای محوری آن در زوایای قائمه نسبت به جهت جریان در لوله است که وقتی روی شفت چرخانده می‌شود، روی صندلی های بدنه شیر آب بندی می‌شود.

شیر پروانه‌ای بهداشتی صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌ها برای کاربران فراهم می‌کند. محرک‌های فشرده و فناوری کنترل کارآمد مصرف انرژی را تا حد امکان پایین نگه می‎دارد.

کاربرد شیر پروانه‌ ای بهداشتی

کاربرد شیر پروانه‌ ای بهداشتی

شیرهای پروانه‌ای بهداشتی برای استفاده در صنعت مواد غذایی، لبنیات و کاربردهای فرآیندهای بهداشتی عمومی کاربردهای زیادی دارد. در داخل بدنه شیر پرونه‌ای بهداشتی سوپاپ ماشین‌کاری شده است و افت فشار از طریق شیر پروانه‌ای در مقایسه با شیر دروازه‌ای کم است. شیرهای پروانه‌ای بهداشتی در اندازه‌های بزرگ و کوچک استفاده می‌شوند.

همان طور که می‌دانید، صنعت غذایی صنعتی است که با سلامت افراد در ارتباط است؛ به همین دلیل برای رعایت بهداشت و جلوگیری از ورود میکروب و یا حتی رسوب پذیری، باید حتما از نوع شیر پرونه‌ای بهداشتی استفاده شود.

مزایای استفاده از شیر پروانه‌ای بهداشتی

مزایای استفاده از این محصول عبارتند از:
• کیفیت بالای این محصول در صنعت مواد غذایی و بهبود عملکرد
• کاهش مصرف انرژی، آب و مواد پاک‌کننده
• صرفه جویی در زمان و نظافت
• طراحی شده با دقت بالا و بدون گوشه های اضافی
• کاهش هزینه های عملیاتی
• حداکثر بهداشت و مراقبت در پردازش محصول

شیرهای پروانه‌ای نه تنها به دلیل فرآیندهای تولید که سازگاری با محیط زیست را اثبات می‌کنند، بلکه به دلیل رعایت حداکثر بهداشت در هنگام پردازش محصولات خود، از مزیت بالایی برخوردار خواهند بود؛ این موارد باعث می‌شوند که کاربران تمایل بیشتری برای استفاده از این نوع شیرهای پرونه‌ای داشته باشند.

بیشتر بخوانید  شیر نمونه برداری استیل

سخن پایانی

در این مطلب در مورد شیر پروانه‌ای بهداشتی صحبت شد. این هم یکی از انواع شیرآلات است که نسبت به سایر انواع شیرآلات کاربرد خاص و متمایزی دارد. معمولا در صنعت غذایی که بحث بهداشت ضروری و مهم است از شیر پرونه‌ای بهداشتی استفاده می‌شود که کمترین افت فشار را ایجاد می‌کنند و دارای مقاومت مکانیکی بالا هستند.